Южно-Українська АЕС

Початок будівництва –1975 р.
Пуск першого енергоблоку –1982 р.
Кількість енергоблоків – 3
Тип реактора – ВВЕР-1000
Сумарна потужність – 3000 МВт
Місто-супутник АЕС – Южноукраїнськ, Миколаївська область

Відлік своєї історії Южно-Українська АЕС веде з грудня 1982-го, коли почав працювати перший енергоблок.Другий і третій блоки-мільйонники введено в експлуатацію у 1985 та 1989 роках.

На станції працюють три енергоблоки ВВЕР-1000, які складають дві технологічні черги.

Експерти МАГАТЕ оцінили експлуатаційну та проектну безпеку трьох блоків ЮУАЕС, проінспектували процес поводження з радіоактивними відходами та програму зняття енергоблоків з експлуатації, визнавши їх відповідність усім світовим вимогам.

Южно-Українська АЕС входить до складу Южно-Українського енергокомплексу разом із Олександрівською гідроелектростанцією (р.Південний Буг) та Ташлицькою гідроакумулюючою елктростанцією.

28 листопада 2013 року на засіданні Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України ухвалено рішення про подовження експлуатації енергоблока №1 Южно-Української АЕС на 10 років (до 02.12. 2023) у понадпроектний строк.

За результатами проведення державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки «Звіту з періодичної переоцінки безпеки та комплексного інспекційного обстеження енергоблоку № 2 Южно-Української АЕС» 7 грудня 2015 року Колегія Держатомрегулювання постановила визнати обґрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблоку №2 Южно-Української АЕС до 31 грудня 2025 року.

Олександрівська гідроелектростанція

Станція, яку було введено в промислову експлуатацію у 1999 р., має в своєму складі два гідроагрегати сумарною потужністю 11,5 МВт. Щороку Олександрівська ГЕС виробляє понад 35 млн. кВт•год. електроенергії. Олександрівське водосховище, розташоване в каньйоні р. Південний Буг, у складі гідротехнічних об’єктів Южно-Українського енергокомплексу забезпечує виробництво електроенергії на ГЕС і служить нижнім водоймищем для Ташлицької гідроакумулюючої станції.

Олександрівський гідровузол має важливе значення для захисту населених пунктів, розташованих нижче за течією Південного Бугу, від весняних повеней.

Ташлицька гідроакумулююча електростанція

Будівництво гідроакумулюючої станції розпочато в 1981 р. Перший гідроагрегат введено в експлуатацію наприкінці 2006 р., пуск другого відбувся у липні 2007. ТГАЕС призначена для покриття пікових навантажень у південно-західній частині об’єднаної енергосистеми України, а також для забезпечення надійного базисного режиму роботи Южно-Української АЕС. За понад двадцятирічну історію будівництва проект Ташлицької ГАЕС зазнав істотних змін. Сучасний його варіант пройшов усі передбачені законодавством України експертизи, і на підставі зроблених висновків його було затверджено Кабінетом Міністрів України. Під час реалізації проекту виконуються всі вимоги природоохоронного законодавства.

Офіційний сайт ЮУАЕС

Джерло: 

  1. ДП НАЕК “Енергоатом”