Південноукраїнська АЕС

Початок будівництва –1975 р.
Пуск першого енергоблоку –1982 р.
Кількість енергоблоків – 3
Тип реактора – ВВЕР-1000
Сумарна потужність – 3000 МВт
Місто-супутник АЕС – Южноукраїнськ, Миколаївська область

Відлік своєї історії Південноукраїнська АЕС веде з грудня 1982-го, коли почав працювати перший енергоблок. Другий і третій блоки-мільйонники введено в експлуатацію у 1985 та 1989 роках.

На станції працюють три енергоблоки ВВЕР-1000, які складають дві технологічні черги.

Експерти МАГАТЕ оцінили експлуатаційну та проектну безпеку трьох блоків ПАЕС, проінспектували процес поводження з радіоактивними відходами та програму зняття енергоблоків з експлуатації, визнавши їх відповідність усім світовим вимогам.

Південноукраїнська АЕС входить до складу Південноукраїнського енергокомплексу разом із Олександрівською гідроелектростанцією (р. Південний Буг) та Ташлицькою гідроакумулюючою елктростанцією.

28 листопада 2013 року на засіданні Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України ухвалено рішення про подовження експлуатації енергоблока №1 Південноукраїнської АЕС на 10 років (до 02.12. 2023) у понадпроектний строк.

За результатами проведення державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки «Звіту з періодичної переоцінки безпеки та комплексного інспекційного обстеження енергоблоку № 2 Південноукраїнської АЕС» 7 грудня 2015 року Колегія Держатомрегулювання постановила визнати обґрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблоку №2 Південноукраїнської АЕС до 31 грудня 2025 року.

Олександрівська гідроелектростанція

Станція, яку було введено в промислову експлуатацію у 1999 р., має в своєму складі два гідроагрегати сумарною потужністю 11,5 МВт. Щороку Олександрівська ГЕС виробляє понад 35 млн. кВт•год. електроенергії. Олександрівське водосховище, розташоване в каньйоні р. Південний Буг, у складі гідротехнічних об’єктів Південноукраїнського енергокомплексу забезпечує виробництво електроенергії на ГЕС і служить нижнім водоймищем для Ташлицької гідроакумулюючої станції.

Олександрівський гідровузол має важливе значення для захисту населених пунктів, розташованих нижче за течією Південного Бугу, від весняних повеней.

Ташлицька гідроакумулююча електростанція

Будівництво гідроакумулюючої станції розпочато в 1981 р. Перший гідроагрегат введено в експлуатацію наприкінці 2006 р., пуск другого відбувся у липні 2007. ТГАЕС призначена для покриття пікових навантажень у південно-західній частині об’єднаної енергосистеми України, а також для забезпечення надійного базисного режиму роботи Південноукраїнської АЕС. За понад двадцятирічну історію будівництва проект Ташлицької ГАЕС зазнав істотних змін. Сучасний його варіант пройшов усі передбачені законодавством України експертизи, і на підставі зроблених висновків його було затверджено Кабінетом Міністрів України. Під час реалізації проекту виконуються всі вимоги природоохоронного законодавства.

Офіційний сайт ПАЕС

Джерло: 

  1. ДП НАЕК “Енергоатом”