Запорізька АЕС

Початок будівництва – 1979 р.
Пуск першого енергоблоку – 1984 р.
Кількість енергоблоків – 6
Тип реактора – ВВЕР-1000
Сумарна потужність – 6000 МВт
Місто-супутник АЕС – Енергодар, Запорізька область

Запорізька АЕС (ЗАЕС) розташована у степовій зоні України на березі Каховського водосховища. Це найбільша в Європі і в Україні атомна електростанція. Рішення про її будівництво було прийняте у 1978 році

У 1981-му розпочалося поетапне спорудження блоків станції. Протягом 1984-1987 рр. введено в експлуатацію чотири енергоблоки.

У 1989 р. почав функціонувати п’ятий енергоблок, а шостий – лише у 1995 році, після скасування мораторію на будівництво ядерних об’єктів в Україні.

Нині ЗАЕС – сучасне високотехнологічне підприємство, потужний постачальник електроенергії в Україні.

Щороку станція генерує 40-42 млрд. кВтг електроенергії, що становить п’яту частину загальнорічного виробництва електроенергії в державі та половину її виробництва на українських атомних станціях.

Для підтримання високого рівня професійної підготовки персоналу на ЗАЕС у 1992 р. створено навчально-тренувальний центр, до складу якого входять повномасштабні тренажери – повні аналоги блочних щитів управління першого, третього та п’ятого енергоблоків.

За підсумками роботи у 2000 р., Запорізьку АЕС визнано однією з трьох кращих атомних станцій світу, яка повністю відповідає вимогам МАГАТЕ. Станція здобула позитивні висновки місії OSART МАГАТЕ в 2004-му та пост-місії OSART у 2006-му, партнерської перевірки ВАО АЕС у 2007 р.

На Запорізькій АЕС, першій серед атомних станцій України з реакторами типу ВВЕР, споруджено сухе сховище відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП).

Технологія запорізького ССВЯП базується на зберіганні відпрацьованих паливних збірок у вентильованих бетонних контейнерах, разташованих на майданчику в межах атомної станції. Промислову експлуатацію ССВЯП розпочато 10 серпня 2004 р.

Також на Запорізькій АЕС уперше в СНД введено в роботу інформаційно-вимірювальну систему «Кільце». Система призначена для постійного контролю за радіаційною ситуацією на проммайданчику атомної станції, у санітарно-захисній та 30-кілометровій зонах спостереження за усіх режимів роботи, а також у разі проектних і позапроектних аварій або зняття блоків з експлуатації.

13 вересня 2016 року на засіданні Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України було ухвалено рішення про продовження термінів експлуатації енергоблока №1 Запорізької АЕС до 23 грудня 2025 року.

За результатами проведення державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки «Звіту з періодичної переоцінки безпеки та комплексного інспекційного обстеження енергоблоку №2  ЗАЕС» 3 жовтня 2016 року Колегія Держатомрегулювання постановила визнати обґрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблоку №2 ЗАЕС до 19 лютого 2026 року.

3 листопада 2017 року на засіданні Колегії Держатомрегулювання прийнято рішення про продовження термінів експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС до 5 березня 2027 року.

Джерело: ДП НАЕК “Енергоатом”